A Day To Remember - Info

10. march 2013 at 9:13 | Chelsea Mitchell |  A Day To Remember
Tahle skupina tu nesmí chybět! Fanoušky vřele přijaté album "Homesick" se 27. října 2009 dočkalo re-edice, kde mimo standardní tracklist mohli fanoušci najít dvě akustické skladby a devět písní zpívaných naživo. V prosinci téhož roku dali A Day to Remember svým fanouškům vánoční dárek v podobě bonusové skladby Right Where You Want Me To Be, ke které natočili i videoklip. Jeremy McKinnon a Joshua Woodard spustili počátkem roku 2010 vlastní hudební vydavatelství Running Man Records. Svůj premiérový koncert na českém území si odbyli 14. června v pražském Lucerna Music Baru. V listopadu stejného roku vydávají čtvrtou standardní desku "What Separates Me From You". Vydavatelem je stejně jako v předchozích případech label Victory Records. Na konci roku 2011 kapela oznámila, že se bude soudit se svým labelem, který prý porušil podmínky jejich smlouvy. 10. května 2012 ADTR oznámili, že nové album, na kterém již několik měsíců pracují, ponese název "Common Courtesy". Jeho nahrávání oficiálně začalo 11. května. A Day to Remember (zkráceně ADTR) je kapela z města Ocala ve státě Florida v USA mísící ve své tvorbě řízný hardcore s prvky pop-punku.Na scéně působí od roku 2003.Skupina vydala tři studiová alba. "And Their Name Was A Treason" roku 2005, "For Those Who Have Hearts" vydané o dva roky později a "Homesick", jež spatřilo světlo světa v roce 2009. Jejich diskografie čítá ještě album nazvané "Old Record", což je remasterovaná a remixovaná verze prvního studiového alba. Na svém kontě mají také cover písně Since You Been Gone od americké zpěvačky Kelly Clarkson, ke kterému natočili i videoklip. ADTR jsou několikanásobní účastníci letní šňůry Warped Tour. Mimo to koncertovali s kapelami jako New Found Glory, Four Year Strong, The Devil Wears Prada či Bring Me The Horizon. V červnu 2009 kapelu z osobních důvodů opustil kytarista Tom Denney, který byl nahrazen Kevinem Skaffem (Four Letter Lie).

PS: na ADTR se můžete těšit i na Rock For People já bohuželk nepojedu protože tolik peněz opravdu nemám a už vůbec se mi nechce dávat tolik peněz když bych šla jen na ně tak si počkám až tady budou sami jen doufám že to nedopadne jak se SS (pujdu příště však oni tady ještě několikrát budou)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 AlbertCAT AlbertCAT | Email | Web | 7. june 2018 at 3:39 | React

The men's prostate is the central portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections with the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of types of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from other parts in the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for our health and wellbeing and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations each week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to take to be sure a normal prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should opt for prostate examination one or more times annually.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama